Павло Мельник

У червні цього року отримав освітній рівень бакалавра у Донецькому національному технічному університеті, моя спеціальність – «Системи технічного захисту інформації».

Китайською культурою та мовою я зацікавився, коли навчався ще на другому курсі; усім відома складність цієї дивовижної мови наповнювала мене ентузіазмом, а зустріч з моїм геніальним викладачем стала ще одним підтвердженням правильності вибору; нове захоплення стало вдалим конвертуванням часу. Саме тому навесні поточного року з радістю почув звістку від мого друга, що Міністерство освіти і науки України подовжило термін прийняття заявок на отримання стипендій Китайського Уряду (Chinese Government Scholarship) на 2016/17 навчальний рік, про що йшлося на офіційному сайті ДонНТУ.

Існує два види навчання за стипендією Китайського Уряду: навчання англійською або китайською мовою; для другого варіанта передбачено додатковий рік вивчення мови, оскільки більшість іноземних студентів прибувають зовсім не володіючи китайською.

Сторона, яка приймала, запросила мене на навчання англійською за спеціальністю «Information and Communication Engineering». За умовами стипендії коштами Китайського Уряду покриваються всі витрати (навчання, проживання), окрім дорожніх. Університет може зустріти студента після прибуття до Китаю, якщо своєчасно попередити про це. Так, наприкінці серпня почалася моя подорож.

Спочатку літаком дістався до Пекіна, звідки швидкісним потягом (середня швидкість становила близько 300 км/год) попрямував до південної частини Центрального Китаю. Місто Чанша, де розташований ВНЗ, — адміністративний центр провінції Хунань, батьківщини Мао Цзедуна. М’який вологий субтропічний клімат та люб’язні городяни назавжди закохують іноземця у це місто.

Трохи детальніше про мій навчальний заклад: Hunan University – один із найстаріших університетів Китаю, заснований ще в 976 році (так, це було у X сторіччі!), справно із року в рік потрапляє до ТОП-20 навчальних закладів КHР, є університетом світового рівня, його штат налічує 4600 працівників, офіційна кількість студентів – 46 000.

Щодо прибуття: у перший день студентів-іноземців заселяють у апартаменти – кожному дають власну кімнату (зі всіма зручностями – навіть кондиціонер є). При реєстрації в офісі викладачі були дуже здивовані, що попри мою стовідсоткову успішність під час навчання у ДонНТУ, диплом був без відзнаки: китайська освіта зовсім не визнає необ’єктивність оцінювання, з чим я вже достатньо добре ознайомився.

Початок перебування у Китаї ознаменувався першими спробами вживання страв місцевої кухні та складнощами з мовою – тутешній діалект китайської збивав з пантелику, а англомовних студентів зустрів не відразу. Та найголовніше на мене очікувало попереду. Термін навчання у магістратурі складає три роки. Стипендіати англійської програми паралельно з дисциплінами за спеціальністю проходять базовий курс китайської мови у першому семестрі.

За перші півтора роки студент має завершити певну кількість навчальних кредитів (більшість студентів робить це за два семестри), обирати їх можна з власних уподобань; у той же час ми займаємося науковим дослідженням, яке є об’єктом магістерської дисертації. Власне кажучи, дослідження – головне завдання студента-магістра. Університет у свою чергу наділяє всім необхідним: починаючи від найсучаснішого обладнання та закінчуючи власним робочим місцем у лабораторіях.

Навчальні дисципліни (наприклад, ті, що я відвідував цього семестру: Integrated Circuit Design and Technology, Advanced Computer Architecture, Wireless Communication Networks та інші) читаються непримусово – це не тільки систематизація раніше отриманих знань, а ще й ознайомлення з передовими технологіями з максимально професійної  точки зору, оскільки більшість викладачів зробили достатньо досліджень у області знань, яку викладають.

Стосовно передових технологій: те, що використовувалося у комп’ютерній та радіоелектронній техніці більше п’яти років тому, часто називають «античним часом». До цього поступово звикаєш, насолоджуючись сучасною інфраструктурою міста та всієї країни взагалі.

Буду відвертим – для мене, як і для більшості нових студентів, технічна англійська була серйозним випробуванням, але тепер, після чималої кількості власних доповідей, презентацій та рецензій, ця мова сприймається як третя рідна. Отже, головний принцип навчання іноземця у Китаї – тільки ініціативність і самовідданість студента визначають навантаження та об’єм його праці. Станом на поточний час я вже встиг обрати куратора мого дослідження та репрезентувати всьому інтернаціональному колективу наукову область, у якій працюю. Окрім відвідування мовних занять, намагаюся вдосконалювати свою китайську самостійно, практика у цьому питанні – найголовніше. Та все ж англійська є моєю основною мовою спілкування.

Університет і студентський союз пропонують безліч варіантів проведення вільного від навчання часу: проводяться гарні зустрічі з представниками країн з усіх куточків світу – від Кабо-Верде та Шрі-Ланки до Венесуели та Австралії- для обміну культурними та мовними цінностями; сучасні спортивні споруди надають змогу проводити різноманітні турніри з більшості видів спорту.

Варто відмітити, що разом зі студентами-магістрами навчаються студенти, які отримують науковий ступінь доктора філософії (PhD); обрані мною дисципліни відвідують багато таких студентів. Досить часто трапляється, що вони є викладачами вищих навчальних закладів своїх країн.

Я дуже вдячний ДонНТУ за високу якість отриманої освіти, яку підтверджує той факт, що я, цьогорічний випускник нашого ВНЗ, навчаюся в закордонному університеті світового класу на рівних разом з викладачами з інших держав.

Через це закликаю всіх студентів не боятися спробувати отримати освіту за кордоном. Існує немало стипендіальних програм по всьому світу, треба лише звертати увагу на повідомлення міжнародного відділу та цікавитися цією інформацією в Мережі, а чудовий колектив ДонНТУ завжди піде назустріч та допоможе в підготовці необхідних документів.

Головне, пам’ятай: старанна праця винагороджується. Мрій та працюй, і ти здивуєшся тому, як швидко мрії стають реальністю!

Стаття по темі: https://donntu.edu.ua/ms/list-universitetu-z-pidnebesnoi.html