Марина Таврель – номінантка конкурсу «Екологія та екологічна безпека»  (11-4-2017)

Протягом 15-17 березня в Полтаві відбувся ІІ тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за напрямом науки «Екологія та екологічна безпека» у Полтавському національному технічному університеті імені Юрія Кондратюка.

Конкурс проходив у сучасно-обладнаних аудиторіях, де слухалися конкурсні роботи учасників, проходила дискусія та лунали запитання від компетентного журі. На час проведення заходу учасників розмістили у готелях з комфортними умовами проживання та зі зручною транспортною розв’язкою.

Від Донецького національного технічного університету в конкурсі брала участь Марина Таврель, студентка групи ЕКОм-16 (кафедра природоохоронної діяльності) з науковою роботою «Зниження негативного впливу на навколишнє середовище породного відвалу, що горить». Науковий керівник – Олена Леонідівна Зав’ялова, доцент кафедри природоохоронної діяльності.

Актуальність роботи полягає в тому, що на сьогоднішній день в Україні налічується приблизно 1000 шахтних відвалів, третя частина із яких – горить. На породних відвалах є осередки самозаймання породи, в результаті чого в атмосферу, окрім пилу, виділяються газоподібні токсичні продукти згоряння.

Проаналізувавши існуючу на сьогодні інформацію, автор доповнив робочу гіпотезу формування осередків горіння стадією ефузивних процесів. Саме на цьому етапі у породному відвалі спостерігається концентрування кисню, що призводить до самонагрівання, а в подальшому – і до самозаймання відвальної маси.

Провівши наукові дослідження на базі лабораторії університету, автор обрав найбільш ефективний спосіб гасіння палаючого відвалу шахти, а саме – технології ін’єктування вапняної суспензії.

Вапняна пульпа добре заповнює порожнечі, тріщини й обволікає шматки породи, завдяки чому обмежується доступ повітря до порових розчинів, обмежується процес окислення породи та біохімічного вилуговування піриту. Це допоможе знизити забруднення навколишнього середовища, захворюваність населення та дасть певний економічний ефект.

Отже, зовсім не дивно, що робота була заслужено оцінена, а студентка ДонНТУ була визнана переможцем і нагороджена дипломом III ступеню.

Марина Таврель,
ст. гр. ЕКОм-16