В Молодіжному Хабі відбувся перегляд кінострічки бельгійського режисера  (17-10-2017)

Сімнадцятого жовтня в Молодіжному Хабі відбулася дуже цікава подія: в гості до студентів індустріального інституту та Донецького національного технічного університету завітав молодий бельгійський режисер Пітер-Ян Де П’ю зі своїм документальним фільмом «Земля просвітлених».

Дія стрічки про життя банд дітлахів, які вимушені, щоб вижити, вирощувати опійний мак, контролювати контрабанду, видобувати зі старих радянських мін вибухівку для подальшого використання в лазуритовій копальні, розгортається на фоні величних гірських пейзажів Афганістану. Це 90-хвилинне відео режисер знімав впродовж восьми років.

Спочатку Пітер-Ян працював фотографом для гуманітарних організацій в Афганістані та не думав про зйомки фільму. Йому хотілося вивчити країну, її культуру, мову, зрозуміти, що відбувається в Афганістані під час війни.

За цей час він став свідком того, як діти в цих умовах намагаються вижити. Побачив також, що у них є мрії: відродити рідну країну після того, як іноземні солдати залишать Афганістан. Так і народилася ідея створити фільм – мікс ігрового та документального кіно, своєрідну оповідь про афганську війну очима дітей, але сповнену оптимізмом і надією.

За словами кінорежисера, ця робота довжиною у вісім років, занурення в повсякденне життя юних афганців дуже багато йому дала та навчила: по-перше, терпінню, витримці та необхідності йти до самого кінця.

При зйомках траплялись дуже небезпечні моменти: атака Талібана на знімальну групу, перебування на блокпостах, які контролюються американськими військовими з постійною стріляниною, нерозуміння місцевих. «Це дуже відмінне від нас суспільство, можна сказати – інша планета. В Афганістані все відбувається дуже повільно, виникає багато складнощів, люди завжди хочуть побачитися з тобою особисто: ні про що не можна домовитися телефоном чи електронною поштою. Наприклад, приходиш до них у гості, починаєш вести з ними справи… А вони тобі: «Сядь, попий чаю, поговори з нами, розкажи, що ти збираєшся робити завтра».

Фільмування починається наступного дня, і ти думаєш собі, що ось, активно пішла робота, а виявляється, що наступного дня ти маєш знову прийти, сісти, поговорити, попити чаю… Водночас я пізнав, наскільки гостинний, гордий і добрий цей народ… Неможливо побути в цій країні й не відчути її впливу!»

Режисер симпатизує та дуже співчуває головним героям своєї стрічки: «Діти в цій країні позбавлені дитинства. Вони виконують небезпечну важку та брудну роботу, заробляють гроші для своїх родин, тому вони дуже дорослі у свої 10-12 років. Ще вражає, що в кожній родині є зброя і навіть п’ятирічна дівчинка може впоратися з автоматом Калашникова!»

Стрічку «Земля просвітлених» нагородили на американському фестивалі незалежного кіно Sundance за «Найкращу операторську роботу», її також номінували на Гран-прі. Крім того, «Земля просвітлених» відкривала нинішнього року фестиваль документального кіно IDFA в Нідерландах, була показана влітку на Одеському кінофестивалі та в рамках кінофестивалю «Золотий абрикос» в Єревані.

Після перегляду фільму, який викликав зацікавленість з боку студентської аудиторії, режисер відповів на питання та поспілкувався з молоддю.

Зараз Пітер-Ян Де П’ю перебуває на Донбасі, де збирає матеріал для своєї наступної стрічки, що стосуватиметься України. За словами митця, його дуже надихнула історія, що відбулася в Бельгії під час Першої світової війни про двох братів, які обрали різні сторони конфлікту. Подібні випадки є зараз і тут. Але режисер не хоче робити акцент на політиці, тож, наступна його стрічка буде присвячена саме відносинам між людьми та психології.

Галина Лисенко,
начальник підрозділу з організації виховної роботи студентів