У новий навчальний рік – зі стипендією!

Раїса Сафонова

Двадцять другого серпня в стінах центрального корпусу Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова (м. Київ) відбулося обговорення можливих змін у стипендіальній системі України. Від Донецького національного технічного університету на данному заході брала участь член ради студентського самоврядування, студентка факультету економіки та менеджменту  Раїса Сафонова.

Захід зібрав майже сотню студентських лідерів з більш, ніж половини регіонів України. Були присутні не тільки представники органів студентського самоврядування, а й профспілок та громадських організацій.

Участь в обговоренні взяли також делегати профільних установ. Міністерство освіти і науки представляв заступник директора департаменту вищої освіти Григорій Бойко, Комітет з питань науки і освіти ВРУ – Олег Стоцький, помічник в.о. голови Комітета Олександра Співаковскього, Громадську раду при МОН – Євген Кудрявець. На жаль, представників Міністерства фінансів України не було, хоча вони були запрошені. 

 

На початку пленарного засідання групою Української асоціації студентського самоврядування (УАСС)  було презентовано одне з бачень зміни системи нарахування стипендій, розроблене правлінням організації. Основними тезами були наступні:

  • замість п’ятибальної шкали оцінювання використовувати стобальну шкалу та ECTS;
  • складання рейтингу студентів у розрізі спеціальності-курсу, що дасть можливість отримувати стипендію двом третинам студентства денної форми навчання, що, у свою чергу, не буде суперечити чинному законодавству;
  • підвищення стипендій. Підвищену стипендію (в розмірі прожиткового мінімуму) отримуватимуть перші п’ять відсотків з рейтингового списку.

Представники УАСС запевняють, що при виконанні вищенаведених пропозицій відбудеться:

  • зниження корупційного фактору;
  • стипендію отримуватимуть лише успішні студенти;
  • зміни враховують інтереси всіх сторін і відбуваються в межах чинного законодавства.

Учасники обговорення зійшлися на тому, що представлену концепцію можна взяти за основу та рекомендувати всім профільним відомствам залучати студентських представників до обговорення таких важливих питань. 

У другій частині обговорення до активної молоді приєдналися представники профільних установ. Пан Григорій Бойко, заступник директора департаменту вищої освіти, акцентував увагу на тому, що інформація щодо позбавлення стипендій, що набула такого жвавого обговорення,  з 01.01.2017 не є дійсною. Ключовим моментом є те, що міністерство фінансів розробило рекомендації щодо формування державного бюджету на наступний рік. У майбутньому фінансування вищих навчальних закладів повинно базуватися на результатах, яких досягає навчальний заклад в цілому (із якістю підготовки фахівців, із науковою складовою та ін.) та особисті результати студента. Ключовою думкою представника міністерства освіти було те, що система виплат стипендій повинна підштовхувати до якості освіти, а не просто забезпечувати автоматичними виплатами.  

Олег Стоцький, представник Комітету з питань науки і освіти ВРУ, наголосив, що не є допустимим позбавлення студентів стипендій, бо це призведе до ліквідації мотиваційного чинника, результатом чого стане повна деградація людського капіталу та ускладнення соціального стану людини в цілому. Пан Стоцький наголосив, що питання щодо скорочення всіх стипендій, окрім соціальної, перед Комітетом з питань науки і освіти навіть не стоїть. Комітет категорично проти цього. 

Отже, підсумовуючи результати обговорення, треба зазначити, що без реформування стипендіальної системи не обійтися. Буде відбуватися структурна зміна стипендіальної систем, але при цьому не зменшуватиметься обсяг видатків на стипендії. 

Тож, вельмишановне студентство ДонНТУ, давайте вчасно здавати всі роботи та стипендій нам у наступному році.

Р. Сафонова,
ст. гр. МОАм-15