В ДонНТУ поговорили про те, як запобігти гендерному насиллю  (8-12-2016)

У рамках проведення тижня права та акції «16 днів проти насилля» в Донецькому національному технічному університеті кафедрою історії та права було організовано зустріч представника БФ «Слов’янське серце» зі студентами вишу, в ході якої підіймалися питання гендерного насилля та протидії йому. Актуальність заходу обумовлена тим, що значна кількість людей регулярно потерпає внаслідок фізичного чи психологічного знущання у повсякденному житті, тому вкрай важливо, щоб якнайбільше людей знали про цю проблему та максимально не допускали її виникнення.

Формат заходу дещо відрізнявся від традиційної лекції, адже левину частку часу було відведено дискусії: студенти активно брали участь в обговоренні та не боялися висловлювати свою думку з того чи іншого питання.

Антоніна Шумакова, юрист благодійного фонду, розпочала свою доповідь зі з’ясування того, що ж представляє собою поняття «гендер» та які існують відмінності між чоловіками та жінками. Далі мова перейшла до розгляду гендерних стереотипів і визначення взаємозв’язку між ними та проблемами гендерного насилля.

Чимале враження на аудиторію справили історичні факти щодо того, як змінювалося відношення до жінки протягом декількох останніх сторіч, та озвучення невтішної статистики щодо домашнього насилля в Україні, жертвами якого стають, передусім, жінки. Вражає і той факт, що 75% постраждалих не звертаються за допомогою.

Також під час заходу було розглянуто сутність і види домашнього насилля, визначено соціальний портрет учасників домашнього насилля (тобто тих категорій людей, які найчастіше стають жертвами), причини виникнення та наслідки цього явища, а також схему розвитку побутового конфлікту. У розрізі теми лектор не оминула увагою і зв’язок теперішнього воєнного конфлікту із погіршенням психологічного стану багатьох людей, що, на жаль, лише сприяє розвитку насилля в родинах.

Включений до лекції ігровий момент (обговорення ситуації, чому жінка не хоче залишити свого чоловіка, який систематично над нею знущається) дозволив студентам під іншим кутом поглянути на проблему, з’ясувати психологію та мотиви поведінки жертви та, врешті-решт, знайти можливі варіанти вирішення ситуації.

Кульмінаційною частиною лекції-обговорення став розгляд алгоритму боротьби із насиллям, що включає наступні пункти:

• визнання власне факту насилля;
  • заручення підтримкою близьких людей;
  • звернення за допомогою;
  • зміна відношення до себе.

Все це ще раз доводить той факт, що насилля в родині – справа дуже серйозна й ні в якому разі не може сприйматися як звичайний стан справ. Якщо такий випадок мав місце один раз, вірогідність, що ситуація повториться, надто велика. Дуже важливо, аби сама жертва зрозуміла, до яких наслідків все це може призвести, та знайшла в собі сили змінити своє життя.

На завершення заходу лектор розповіла про існуючу нормативно-правову базу, що регулює дану сферу, міри впливу на осіб, які здійснюють факт насилля й куди можна звернутися за допомогою, а також роз’яснила порядок процедури звернення постраждалих до спеціалізованих закладів в разі випадку вчинення над ними неправомірних дій. Окрім національної гарячої лінії із попередження домашнього насилля (0 800 500 335 – безкоштовно зі стаціонарних телефонів і 386 – з мобільних), можна звернутися до обласних центрів соціальних служб зі справ сімей, дітей і молоді.

Підводячи підсумок, хочеться сказати, якщо проблема не торкнулася особисто вас, не варто думати, що вона не існує зовсім. Довкола багато людей, чиє життя могло скластися зовсім інакше, якби вони знали, як протистояти домашньому насиллю та куди звернутися за допомогою. Взагалі, змінити ситуацію на краще можливо лише тоді, коли зміниться ставлення до проблеми кожного із нас. Тож, не будьмо байдужими!

Катерина Щербакова,
фахівець редакційно-видавничого підрозділу