У ДонНТУ відкрили Лабораторію води  (27-11-2017)

Відкриття «Лабораторії води» в Донецькому національному технічному університеті за сприянням Генерального консула Федеративної Республіки Німеччини в м. Донецьк  Вольфганга Мьоссінгера

23 листопада 2017 року в ДонНТУ відбулися заходи, присвячені «Тижням Німеччини» в Україні, в яких взяв участь Генеральний консул Федеративної Республіки Німеччини в м. Донецьк  Вольфганг Мьоссінгер та лектор DAAD Олаф Міттельштрасс. Головною подією дня стала презентація та урочисте відкриття лабораторії з дослідження якості води в Донецькому національному технічному університеті, обладнання якої було придбане Генеральним консульством ФРН в м. Донецьк за сприянням особисто Генерального консула  Вольфганга Мьоссінгера.

Відкриттю лабораторії передував проект під назвою «Лабораторія води» науковців і викладачів двох кафедр ДонНТУ: «Природоохоронна діяльність» і «Хімічні технології». Автори проекту, відомі професори, завідувачі кафедр: Євген Збиковський і Віктор Костенко є фахівцями в галузі хімічних технологій і природоохоронної діяльності, очищування стічних вод промислових підприємств. Ідея створення лабораторії з якості води виникла давно, майже одразу як університет був переміщений до м. Красноармійська у 2014 році. На той час ця ідея здавалася більше фантастичною, ніж реальною. Необхідність створення лабораторії була обумовлена відсутністю централізованого водопостачання у місті, в якому основним джерелом води на той момент були свердловини. Глибина свердловин в переважній більшості не перевищує декілька десятків метрів, а вода з них не відповідає по якості більшості нормативних показників. Перевірити питну воду на якість виявилося не так вже і просто. Середня ціна комплексного аналізу води у європейських країнах складає приблизно 1100 доларів. А загальна кількість показників якості води складає приблизно 100.

Від ідеї до моменту створення лабораторії пройшло майже три роки. За цей період ще декілька разів із-за бойових дій було відсутнє централізоване водопостачання. Всім жителям міста повсякденно доводилося застосовувати воду зі свердловин із великим ризиком для свого здоров’я. Колективу науковців ДонНТУ знадобилося багато зусиль для реалізації ідеї. І, нарешті, вона стала реальністю. Генеральним консульством Федеративної Республіки Німеччини в м. Донецьк було придбане унікальне лабораторне обладнання відомих європейських і американських виробників.

Зазвичай відрізнити чисту воду, а тим більше – з’ясувати її склад без спеціальних приладів – неможливо. Це продемонстрували всім присутнім на відкритті лабораторії викладачі кафедри «Хімічні технології» к.х.н. Ігор Швець і к.т.н. В’ячеслав Каулін на прикладі трьох зразків води: дистильованої, води централізованого водопостачання та води зі свердловини. Визначити якість води водопровідної, зі свердловин та очищеної, навчити студентів це робити і довести цю інформацію до населення – це для нас на даний момент є актуальною задачею. В університеті здійснюється підготовка фахівців із хімічної технології, до програми підготовки яких включені предмети, пов’язані з дослідженням води. Такі фахівці мають вміти визначати якість води, яку застосовують для своїх потреб населення та промисловість. Крім хіміків проблемами води також займаються екологи та фахівці інших спеціальностей. Створення «Лабораторії води», в першу чергу, дозволить готувати якісних фахівців на сучасному устаткуванні.

Нове обладнання лабораторії дозволить розширити кількість показників для визначення якості води, зокрема, визначення мутності води, вмісту окремих металів, сульфідів, сульфатів, нітратів, хлоридів та інших. Кожен з визначених показників зможе розповісти про воду багато цікавого. Наприклад, підвищений вміст заліза може свідчити про значну зношеність труб. Підвищений вміст нітратів – що це стічна вода, або якимось чином в питну воду потрапила стічна вода (можливі пориви труб, вода з низького горизонту). В залежності від місця, де пробурені свердловини, буде міститися різна кількість металів, що пов’язано із забрудненням ґрунту. Від того, яку ми воду п’ємо, залежить, у першу чергу, наше здоров’я. Використання сучасного обладнання в ДонНТУ дозволить досліджувати фізико-хімічні властивості і якість води, а також екологічні процеси, що визначають її властивості, та здійснювати систематичний моніторинг якості води. Ми сподіваємося, що нова лабораторія дозволить зробити значний крок до поліпшення якості питної води на Донбасі.

До наших найближчих планів науковців входить навчитися здійснювати нові аналізи на сучасному устаткуванні, навчити студентів працювати за новими технологіями, сертифікувати нашу лабораторію для офіційного визнання результатів її діяльності, а також розробка нових технологій очищення стічних вод промислових підприємств.

Євген Збиковський,
завідувач кафедри хімічних технологій