Програма Еразмус+ відкриває двері португальських університетів для викладачів ДонНТУ  (6-11-2017)

Вперше викладачі ДонНТУ одержали грант на стажування у технічних університетах Португалії за програмою академічної мобільності Еразмус+ (КA1 – Learning Mobility). Наприкінці жовтня Євген Збиковський, завідувач кафедри хімічних технологій та Ірина Швець, проректор з міжнародних зв’язків здійснили  візит до Політехнічного Інститу Лейрії (м. Лейрія, Португалія). Така співпраця з португальськими колегами стала можливою завдяки виконанню міжнародного проекту RETHINK за програмою TEMPUS. Метою візиту було знайомство з сучасними педагогічними досягненнями в Політехнічному Інституті Лейрії, освоєння нових методів навчання, побудова нових професійних зв’язків з іноземними колегами, удосконалення навичок і можливостей в галузях досліджень та навчання.

Під час проведення робочої зустрічі з керівництвом Інституту – віце-президентом, професором Руі Філіпе Пінто Педроса (Rui Filipe Pinto Pedrosa) було остаточно узгоджено та підписано угоду про спільну програму подвійних дипломів. Угодою передбачена можливість одночасного навчання магістрантів за напрямом підготовки «Хімічні технології та інженерія» в ДонНТУ та за напрямом «Енергетика та технологія захисту навколишнього середовища» в Політехнічному Інститі Лейрії (IPL). Аналогічна програма подвійних дипломів вже існує та успішно функціонує для магістрів спеціальності «Хімічні технології та інженерія», яка була започаткована в рамках проекту RETHINK з Університетом Ла-Корунья (м. Ла-Корунья, Іспанія).

Програма стажування в IPL була різноманітною та вкрай насиченою. Нам вдалося відвідати лекції провідних професорів, ознайомитися з методикою та формами викладання різних дисциплін: «Кількісні методи управління», «Інформаційні системи в менеджменті», «Менеджмент персоналу», «Метеорологія та якість повітря». Всі ці навчальні дисципліни викладалися для іноземних студентів англійською мовою. Одночасно ми відвідали лабораторні заняття студентів з хімічної технології. Слід відзначити, що підготовка результатів курсових та магістерських робіт в IPL відбувається шляхом створення презентаційних постерів для фінального захисту перед комісією. Така форма захисту студентських робіт у формі постеру є аналогічною науковим доповідям на міжнародних наукових конференціях.

Одним із незабутніх вражень стало знайомство з сучасною інфраструктурою та матеріальною базою Інституту: пересувна лабораторія моніторингу навколишнього середовища, дослідницький комплекс з виробництва та випробування будівельних матеріалів, сучасні мультимедійні аудиторії, хімічні лабораторії з комплексом унікального дослідницького обладнання та інші. Вражає також організація документообігу між підрозділами Інституту, який здійснюється виключно в електронному вигляді. Водночас навчальні комплекси за дисциплінами існують у вільному доступі в електронній бібліотеці без будь-яких паперових копій.

Навчання в IPL – це в значній мірі самостійна робота, а на лекціях, семінарах і практичних заняттях панує зовсім незвична для нас атмосфера рівноправності та вільного спілкування. Нас вразило, що в Інституті ніхто не примушує студентів до навчання. Студенти мають повну свободу щодо відвідування занять. Але, зазвичай, на лекції не пробитися – аншлаг.

Нам також пощастило відвідати один із найстаріших університетів Європи – Університет Коїмбри (м. Коїмбра, Португалія), який разом із IPL входить до асоціації вишів за програмою академічної мобільності Еразмус+. Коїмбрський університет, який був заснований у 1290 році в Лісабоні та пізніше перенесений в Коїмбру, є найстарішим університетом Європи. В ньому навчається близько 23 тисяч студентів. У 2013 році Університет був внесений до списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Університет складається з 8 факультетів та 4 кампусів та має одну з найстаріших та найбагатших в Європі академічних бібліотек. Університет Коїмбри входить до списку топ-30 найкращих університетів світу.

Побачивши кампуси Університету, ми були вражені чудовою архітектурою, пронизаною «духом вченості», кам’яним склепінням лекторіїв, старовинною бібліотекою. Одразу відчувається бажання доторкнутися до історичних стін, сходинок, посидіти в аудиторії. Атмосфера Університету, заснованого в 13-ому столітті, пробуджує бажання навчатися и вивчати.

Програма академічної мобільності та співпраці з Політехнічним Інститутом Лейрії для нас на цьому не завершилась. Досягнута домовленість передбачає обмін викладачами та розвиток наукового співробітництва. Тож чекаємо наших колег із IPL у Покровську.

З умовами участі студентів у Програмі подвійних дипломів можна ознайомитися у міжнародному відділі ДонНТУ (кімн. 1210) або на кафедрі «Хімічні технології» (ауд. 3301).

Ірина Швець,
проректор з міжнародних зв’язків ДонНТУ