Міжнародна співпраця науковців ДонНТУ та Політехнічного Інституту Візеу (м. Візеу, Португалія) з проблем екології водних ресурсів

6-6-2018    Міжнародне співробітництво   266

Продовженням співпраці з португальськими колегами стало наукове стажування викладачів ДонНТУ в Політехнічному Інституті Візеу (IPV) в рамках програми академічної мобільності Еразмус+ (КA1 – Learning Mobility). У травні Євген Збиковський, завідувач кафедри хімічних технологій та Ірина Швець, проректор з міжнародних зв’язків здійснили навчальний візит до Політехнічного Інститу Візеу. Така співпраця з португальськими колегами стала можливою завдяки участі ДонНТУ у консорціумі політехнічних університетів Португалії, членом якого наш Університет став у 2017 р. Метою співпраці вишів консорціуму є не тільки розвиток відносин з питань навчальної роботи, а також організація сумісних наукових досліджень та обмін професійним досвідом. Основним напрямом наукового співробітництва вишів стала проблематика підготовки питної води для населення та очищення стічних вод.

Політехнічний Інститут Візеу розташований у центрі міста Візеу. Інститут було засновано у 1979 році. IPV є сучасним технічним вишем, у якому навчається більше 7 тисяч студентів і  біля 700 аспірантів. IPV складається з 5 навчальних інститутів, серед яких аграрний, технологічний, менеджменту, охорони здоров’я та соціального забезпечення. Викладачі IPV приймають активну участь у вирішенні практичних проблем підприємств та установ регіону, у тому числі муніципалітету міста Візеу. Водночас представники муніципалітету та регіональних фірм приймають участь у навчальному процесі в IPV. Політехнічний Інститут Візеу має сучасну лабораторну базу для проведення навчального процесу та наукових досліджень: пересувна лабораторія моніторингу навколишнього повітря, хімічні лабораторії з різноманітним унікальним обладнанням та інші. Все обладнання активно використовується при виконанні дослідницьких робіт магістрів та PhD студентів.

Програма стажування в IPV була різноманітною та насиченою знайомством із підприємствами, які здійснюють різні види підготовки води для водоспоживання. Під час стажування ми ознайомилися з роботою одного із таких підприємств з найсучаснішою в Європі технологією, інфраструктурою та обладнанням – Estar de Viseu sul. Підприємство було введено в експлуатацію у минулому році, тому весь технологічний процес очищення та контролю якості стічних вод здійснюється в автоматизованому режимі практично без участі обслуговуючого персоналу. Система контролю функціонує в режимі реального часу. Інформація про стан обладнання та технологічних параметрах виводиться на спеціальні монітори, що дозволяє «бачити» всі проблемні ділянки та своєчасно реагувати на відхилення від нормального процесу. Важливою складовою сучасного процесу очищення є біохімічне очищення. Разом з тим підприємство побудовано як екологічне чисте, що забезпечує власні потреби в електроенергії шляхом застосування власних сонячних батарей. До речі на підприємстві проходять стажування магістри та за більшістю працюють випускники IPV.

На іншому підприємстві Águas Do Planalto ми ознайомилися з технологією підготовки питної води для міста Візеу. На підприємстві також використовуються найсучасніші технології та обладнання, які також передбачають очищення методом флотації та знезараження води методом озонування. Якість такої води має найкращі показники в Португалії, наприклад, загальний вміст солей у водопровідних мережах не перевищує 60 ppm.

Місто Візеу, в якому розташований Інститут, є сучасним та водночас старовинним центром, який був заснований майже 1000 років тому. У рейтингу міст Португалії він зайняв позицію кращого міста за якістю життя. За часів римлян місто лежало на перехресті доріг, а пізніше тут була розташована єпископська резиденція. Зараз Візеу – центр виноробства регіону Дан. Місто Візеу викликає захоплення своєю зеленню і гостинністю. Старовинні особняки, портали з гербами з граніту, жваве міське життя на невеличких вуличках в тіні старого собору – це місто Візеу, що загубилося в часі, куди хочеться повернутися знов.

Співпраця у рамках консорціуму політехнічних університетів Португалії та ДонНТУ не обмежується програмою академічної мобільності. На сьогодні Політехнічним Інститутом Лейрії оголошено конкурс на навчання за Програмою подвійних дипломів для магістрантів спеціальності «Хімічні технології та інженерія», яке відбудеться у наступному навчальному році. Головними умовами участі українських студентів у Програмі є знання англійської мови та успішність навчання в ДонНТУ.

З умовами участі студентів у Програмі подвійних дипломів можна ознайомитися у міжнародному відділі ДонНТУ (кімн. 1210) або на кафедрі «Хімічні технології» (ауд. 3301).

Ірина Швець,
проректор з міжнародних зв’язків ДонНТУ