Проект HETES: розвиток інженерної освіти на засадах принципів стійкого розвитку

12-3-2017    hetes , Міжнародне співробітництво , Події   828   

В 2017 році було продовжено виконання міжнародного проекту Tempus 543966 «Higher Engineering Training For Environmentally Sustainable Industrial Development (HETES)», який передбачає створення в Україні на базі технічних університетів вищої інженерної освіти для екологічно стійкого промислового розвитку. Нашими українськими партнерами проекту стали Національна металургійна академія України (м. Дніпро), Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу (м. Івано-Франківськ), Криворізький національний університет (м. Кривий Ріг).

В рамках проекту відбулися робочі та навчальні візити викладачів ДонНТУ до університетів-партнерів та світових компаній Європи. Візити передбачали знайомство з досвідом співпраці університетів і промисловості в напрямку постійної модернізації виробництва та навчання персоналу для скорочення екологічного впливу на довкілля. Одним із таких провідних університетів є найстаріших університетів  Європи – католицький університет Льовена (м. Гент, Бельгія).

Одним із навчальних візитів передбачалося відвідування суперсучасного виробничого комплексу автомобільної компанії Вольво, яка протягом своєї майже полувікової історії постійно модернізується. Майже повністю роботизовано виробництво більш ніж на половину забезпечує власні енергетичні потреби за рахунок відновлювальних джерел енергії. В якості таких джерел є фотоелектрична станція і вітроелектростанція. В процесі багатошарового фарбування кузовів автомобілів використовуються тільки грунт, фарба і лак на водній основі. Прикладом співпраці бізнесу і університету є використання спеціальної управлінської мережі для складального конвеєру, яка є розробкою науковців католицького університету Льовена.  

Надзвичайно цікавим було відвідування в рамках візиту виробничого підрозділу компанії GDW, який зорієнтований на виробництво тягових пристроїв (фаркопів) для легкових автомобілів. Компанія GDW забезпечує надзвичайно швидку розробку до 1 місяця  нової моделі фаркопа з проведенням повної серії випробувань. Така швидкість впровадження нових моделей досягається за рахунок гнучкого роботизованого виробництва і впровадження системи реального та імітаційного моделювання. Такий підхід до виробництва дозволяє швидко вийти на оптимальну і безпечну конструкцію кінцевого виробу з мінімальною витратою робочого часу і енергії.

Під час візиту ми дізналися, що бельгійські підприємства мають тісну співпрацю з технологічними університетами і охоче запрошують студентів для проходження практики. Умовою такого запрошення є наявність первинних професійних навичок, які надаються студентам на основі виробничої університетської бази. Більшість магістерських робіт в католицькому університеті Льовена мають практичне спрямування.

Знайомство із цікавим досвідом співпраці університету та промисловості відбулося у стінах Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Під час потужної конференції “Вища інженерна підготовка з питань екологічно стійкого промислового розвитку” відбулося відкриття наукового містечка “Нова Енергія” – навчально-тренінгового комплексу для дітей, молоді, дорослих та людей похилого віку. На погляд розробників наукового містечка головним вектором навчань та тренінгів має стати роль енергії та енергоресурсів у житті людини. У науковому містечку всі охочі долучаються до науки через наочне та інтерактивне навчання. Тут можна не лише повчитися, але й весело провести час зі своїми дітьми – позмагатись на велогенераторі чи надрукувати спроектовану власноруч модель на 3D принтері. Додатково в науковому містечку створено постійно діючий консультаційний пункт з питань енергоефективності та енергозаощадження, де професори та доценти університету проводять тематичні майстер-класи та тренінги. 

В жовтні 2016 року чергова координаційна зустріч відбулася в стінах одного з найстаріших вишів Європи – Університеті м. Гранада (Іспанія). Цей навчальний заклад займає перші місця у багатьох рейтингах з міжнародної мобільності. Щороку університет пропонує більш 4000 місць для мобільності студентів і аспірантів за різними програмами, за що був нагороджений Еразмус “Золота Зірка” у 2007 році. Під час робочого візиту до Університету було узгоджено план роботи на тривалий період проекту, організацію моніторингу результатів та процедуру закупівлі обладнання для міжфакультетського Центру стійкого розвитку. Ми сподіваємося, що надання сучасних знань майбутнім інженерам з різних аспектів стійкого розвитку підвищить конкурентні переваги студентів ДонНТУ відповідно європейських стандартів інженерної освіти.

 

Євген Збиковський,
завідувач кафедри хімічних технологій,
керівник міжнародного проекту HETES від ДонНТУ

 

Повернутися