Технологічні курси в рамках Темпус-проекту

17-10-2016    Інтерв'ю , Міжнародне співробітництво   826   

З 11 по 13 жовтня 2016 року в рамках Темпус-проекту «Відкриття нової спеціалізації: магістр з проектування мікросистем» для викладачів та навчально-допоміжного персоналу університетів-партнерів з України були проведені технологічні курси з роботи в лабораторіях проектування та тестування мікросистем.

Курси відбувались одночасно на базі технологічного університету Лодзя (Technology University of Lodz, TUL) та Національного університету «Львівська політехніка».

Своїми враженнями та отриманим досвідом ділиться докторант кафедри електронної техніки, доцент кафедри комп’ютерної інженерії Олександр Миколайович Мірошкін, який мав змогу взяти участь в курсах в м. Лодзь.

День 1. Лабораторія фотолітографії 

Програма технологічних курсів включала екскурсію лабораторіями технологічного університету Лодзя та виконання базових лабораторних робіт з фотолітографії, фотовольтаїки та вимірювання аналогових сигналів.

Програма першого дня проходження технологічних курсів розпочалась з особливого ритуалу вбрання у спеціальний лабораторний одяг, пов’язаного з тим, що лабораторія фотолітографії представляє собою так звану «чисту кімнату». Після ознайомчої лекції про способи виготовлення мікросхем і знайомства з обладнанням лабораторії нам було запропоновано спробувати виготовити тестові мікросхеми на основі спеціально заготовлених шаблонів. Програма курсів не передбачала виконання повного циклу виготовлення мікросхем, тому важко казати, чи вийшло в нас щось. Але враження від можливості побачити технологічні процеси виготовлення мікросхем та, більше того, можливості взяти участь в цьому, просто неймовірні.

День 2. Лабораторія фотовольтаїки 

На другий день ми потрапили до лабораторії, що має на меті виготовлення та дослідження елементів, які перетворюють сонячне світло на електричну енергію, так званих «сонячних панелей». Нам показали спеціальні вакуумні камери для виготовлення елементів сонячних панелей, мікроскопи для дослідження якості нанесення матеріалів і лабораторію з визначення параметрів створених елементів. Крім того, нам довелося побачити пристрій зі спеціальною лампою, характеристики якої цілком відповідають характеристикам справжнього сонячного світла. Ця лампа використовується тільки вченими університету для наукових досліджень – студентів до такого обладнання не допускають.

У якості лабораторних робіт нам було запропоновано дослідити послідовне та паралельне підключення елементів, залежність характеристик генерованої енергії від кута падіння променів на поверхню елемента та від інтенсивності світлового потоку. Зазначу лише, що всі лабораторні стенди були виготовлені студентами університету в рамках бакалаврських робіт за підтримки фінансування університету.

День 3. Лабораторії сенсорів та вимірювань сигналів 

В останній день технологічних курсів на нас чекало знайомство ще з двома лабораторіями, що використовуються в навчальному процесу університету. Першою була лабораторія сенсорів, де студенти вивчають типи різних промислових і наукових сенсорів, принципи їх роботи та їх характеристики. Друга лабораторія була оснащена приладами для вимірювання будь-яких сигналів за допомогою спеціалізованого обладнання. Лабораторна робота, яку нам запропонували виконати, була пов’язана з вимірюванням сигналів, отриманих від промислових термодатчиків, та їх порівнянням. За загальною оцінкою співробітників лабораторій технічного університету Лодзя, ми успішно виконали програму технологічних курсів в рамках Темпус-проекту.

Загальне враження від участі в курсах дуже позитивне. Висновки, які можна зробити, говорять про те, що лабораторії технічного університету Лодзя мають тісні зв’язки з промисловістю. Це дозволяє використовувати в роботі лабораторій (а тому – і в навчальному процесі) найновіші зразки технологічного обладнання, датчиків, пристроїв вимірювання та ін.

Час, проведений в рамках програми технологічних курсів, дозволив поспілкуватися з представниками інших університетів України та з польськими колегами. З’явилися нові ідеї, нові знайомства, що має стати у нагоді під час продовження та укріплення професійних зв’язків з колегами з України та із-за кордону. 

Олександр Мірошкін,
доцент кафедри комп’ютерної інженерії

,

Повернутися